Bu Blogda Ara

14 Aralık 2012 Cuma

Bir kaç not VCP5 - 5 (VMWare High Availability)


HA

·         Admission control de “Allow VMs to be powered on even if they violate availability constraints” seçilse de VM ler kendini restart ederler yalnız FT VMler restart olmazlar.
·         HA için master host, cluster oluşturulduğunda değil, HA aktif edildiğinde seçilir.  Bir master host 32 slave sunucuyu kontrol eder. Eğer bir slave Host failure olursa restart edilecek VM leri belirler. Eğer herhangi bir VM failure olursa tespit edip restart eder (VM monitoring aktif ise) hangi host üzerinde açılacağına da karar verir,  vcenter management interface i gibi davranarak sağlık durumunu rapor
eder. Herhangi bir host maintanence mod’ a çekilirse master yeniden seçilir. Reconfigure vSphere HA  her çalıştırıldığında yine master host yeniden belirlenir. Master host otomatik olarak belirlenirken en çok datastore’ u mount eden host avantajlıdır. Cluster yada Datacenter da HOST tabından master-slave durumları gözlenebilir.
·         Management networkte sorun olursa VM ler bu durumdan etkilenmezler. Hostlar ise aralarında ikinci master seçme işlemine başlarlar.
·         VM in HA disable edilirse ve Host monitoring disable edilirse failure durumunda VM kendini diğer hostlarda restart etmez.
·         Eğer bir host cluster dan disconnect edilirse HA sanal makineleri protect etmez. HA reconfigure edilmeli. 

Harun Şahiner

Hiç yorum yok: