Bu Blogda Ara

25 Ekim 2011 Salı

Centrify Nedir ? Centrify Nasıl Kurulur? Unix,Linux, Mac OS X Active Directory' e nasl katlır?

Centrify' ın yapmış olduğu işten kısaca bahsedersek; Windows Active Directory' den user authentication ve group policy bilgilerini alarak Unix, Linux, Mac ve çeşitli, kısıtlı application larınıza örneğin jboss vs.. SSO (single sign-one) diye hitap edilen merkezi doğrulama ile login işlemlerini gerçekleştiren ve bu SSO kullanan kullanıcıların shell de her hareketini audit eden server-agent mantığında çalışan başarılı bir yazılımdır.

Centrify-Suite-2011-mgmt-ent-win64.iso paketinde CDC ve DAC bulunmaktadır.

Centrify DirectControl
Centrify adında bir user açılabilir, bu user AD domain yetkili bir user olmalı. Windows bu user ile local administrator olarak domaine dahil edilmeli.
Sistemde ISS kurulu olmalı
ADUC kurulur.
AD’de “server” adıyla bir OU oluşturulur.
Kurulum esnasında bu OU’ nun yolu verilir. 
Kurulum esnasında Default Zone yine default ayarlarla oluşturulur.
Kurulumu 30 günlük lisans olarak  tamamlayabilirsiniz.
ADUC’ tan “ Servers” OU içerisinde “unix_users” adında bir grup açılır. Bu grup Global ve Security grubu olarak ayarlanır. Tüm unix kullanıcıları bu gruba member edilir.  Bu grup AD user’ larına Centrify tarafında otomatik  USERID ve GROUPID belirlemek için kullanılacak.

DirectAudit Console
Kurulumun hemen sonrasında DAC a girilir ve DirectAuditManager’ sağ tıklayarak Create Database seçilir ve yönergeler takip edilerek database oluşturulur. Kurulumda SQL Express’ ide otomatik kurmuştu. USER loglarını kaydetmek için bu sql deki DIRECTAUDIT database’ i kullanılacak.
Database: Hostname\ DIRECTAUDIT
Ardından Collector Configuration iconunu tıklanarak  Avaible DirectAudit Databes’ i görülür.

Zone Provisioning Agent – ZPA
Kurulum için Windows feature’ larında .NET framework 3.5  eklenmeli.
Ayarlar:
Bu işlemlere başlamadan önce ZPA servisinin start durumda olması gerekiyor.
Centrify için açılan yetkili USER’ a Local Security Policy’ den Log on as a service’ izini verilir.
AD’ de bir grup oluşturulur ve bu gruba unix kullanıcıları dahil edilir. Ör: unixusers
Yeni bir source zone oluşturulur. Ör: “source_zone” bu zone oluşturulurken “select and set default normal grup” sayfasında önceden oluşturulan unixusers grubu browse’ dan eklenir. .
Source_zone’ a sağ tıklayarak  Delegate Zone Control seçilir  ve log on as service yetkisini daha önce verdiğimiz user seçilir ve tamamlanır.
Source sağ tıklayarak Provisioning tabından source grup olarak daha önce AD’ de oluşturduğumuz unixusers grubu seçilir. Yine bu tabda primary group apply edilir uyarı verecektir OK ile geçilebilir.
Şu durumda source_zone altında users a tıklandığında AD user larının UID ve GUID  larının oluştuğu görülür. Eğer oluşmadıysa ZPA servisini restart edilirek zone update edilir.
Artık projeye göre bir AD’ de bir grup oluşturulur bu gruba üye eklenmez. Örneğin:yazılım_grubu Birde bu gruba karşılık bir Zone  oluşturulur..ör:yazılım_grubu_zone  Bu zone’ a grub belirtilmez. Zone açıldıktan sonra sağ tıklanarak properties’ den Privisioning tabına gelinir. Bu tabda source group’ a  AD’ de proje user’ ları için oluşturulan grup eklenir. Diğer tüm seçeneklere eklenir. Aynı tabda, alt bölümde Source Zone seçeneğinin aktif olduğu görülür ve daha önce oluşturduğumuz “source zone” seçilirek tamamlanır.  Aşağıdaki kullanım uygulanana kadar bu zone’ da user görülmez.
AD’ de oluşturduğumuz “yazılım_grubu” grubunu şu şekilde kullanacağız. “yazılım_grubu_admin_role” , “yazılım_grubu_user_role” vs.. gibi role grupları oluşturup member olarak bu haklara sahip olmasını istediğimiz userları ekleyeceğiz. Ardından bu grupları “yazılım_grubu” grubuna member edeceğiz. Böylece en alt grubta bir member eklenilmesi yada çıkarılması veya diğer bir gruba dahil edilmesi tüm üst gruplara etki edecek.
Yönetim AD’ den yapılmış olacak.  
Not:  Eventviever da applications altında Centrify Zone provisioning Agent logları izlenebilir.
       
Agent Kurulumu
Linux Client lara Default kurulması gereken agent;

tar -zxvf centrify-suite-2010.2-rhel3-x86_64.tgz
./install.sh
# /etc/init.d/centrifydc status   = ile servis durumunu kontrol edebilirsin.
#adinfo ile o anki duruma bakabilir,
# addjoin -z DBA mycorparate.local  
ile domaine ekleyebilirsiniz.

Audit için;
rpm -ivh centrifyda-1.1.2-rhel3-x86_64.rpm
# dacontrol
# dacontrol --enable --all-shells    komutu ile aktif edilir.
#/etc/init.d/centrifyda status  = ile servis durumunu kontrol edebilirsin.
# dainfo

Client’ lara Agent kurulumunu otomatize etmek için Deployment Manager kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Zaman bulabilirsem bundanda bahsedeceğim.

1 yorum:

Sistem Odası dedi ki...

iyi günler güzel yazı için teşekkürler şimdi benim bir samba ile kurduğum bir active directory ortamım var ve ubuntu clientlerim var ve ben bu ubuntu clientleri domain ortamına alamıyorum centrify kurmayı denedim ancak kurulumunu yapamadım ayrıntılı şekilde açıklama imkanınız varmı acaba bu sektörde yeniyim değerli bilgilerinizden faydalanmak isterim
iyi çalışmlar